Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
-
Q?
Kiedy zaktualizować program?
-
A.
Licencja na oprogramowanie jest dożywotnia. Producent zaleca coroczne wykupienie aktualizacji, która zapewnia dostęp do nowych wersji programu, wynikających z rozwoju funkcjonalności i zmian przepisów prawa na kolejne 12 miesięcy. Aktualizację wykupuje się dla wszystkich posiadanych modułów enova w ramach jednej licencji. Koszt aktualizacji to 15% ceny licencji za każde stanowisko, przy aktualizacji terminowej i 30% w przypadku aktualizacji nieterminowej (zgodnie z aktualnie obowiązującym cennikiem).
-
Q?
Dlaczego warto zintegrować środowisko robocze?
-
A.
W systemie zintegrowanym informacje i dokumenty przechowywane są w jednym miejscu, a dostępne z wielu miejsc w programie, co ułatwia i przyśpiesza realizację procesów występujących w firmie. enova to jeden program, do którego dostęp mają pracownicy o konfigurowalnych uprawnieniach. Dane przepływają kontekstowo między modułami, które odpowiadają działom firmy, stanowiskom pracy i funkcjom pełnionym w przedsiębiorstwie.
-
Q?
Co to jest SQL?
-
A.
SQL (Structured Query Language) to język służący do komunikowania się z bazą danych poprzez zadawanie tzw. zapytań. Od lat stanowi on standard w komunikacji z serwerami baz danych. Oczywiście użytkownik systemu enova nie musi go znać, aby w pełni korzystać z oprogramowania.
-
Q?
Co to jest „cloud computing”?
-
A.
Technologia cloud computing („przetwarzanie w chmurze”) polega na dostarczaniu aplikacji w formie usługi on-line. Użytkownicy korzystają z programu zainstalowanego na zdalnej platformie tylko wówczas, gdy tego potrzebują. Dzięki temu m.in. unikają kosztów zakupu i eksploatacji dodatkowego sprzętu, nie muszą się też przejmować aktualizacją programu. Do najbardziej znanych z życia codziennego przykładów korzystania z cloud computing zalicza się używanie poczty Gmail czy pakietu biurowego Google Docs.
-
Q?
Co gwarantują nowoczesne narzędzia programistyczne?
-
A.
Oprogramowanie musi być stabilne, wydajne oraz łatwe do rozbudowy. Zastosowana technologia i architektura systemu enova zapewniają komfort pracy i bezpieczeństwo danych przechowywanych w systemie oraz dają możliwość rozbudowy standardowej wersji programu o rozwiązania dedykowane, dopisywane lub integrowane z enova przez Autoryzowanych Partnerów.
-
Q?
Dlaczego wybraliśmy środowisko Microsoft?
-
A.
Nowoczesne rozwiązania dają gwarancję, że oprogramowanie nie straci na aktualności. System enova wykorzystuje zaawansowaną technologię Microsoft .NET, dzięki czemu jest również w pełni zintegrowany ze środowiskiem MS Office. Bazy MS SQL zapewniają stabilność pracy oraz spójność przechowywanych danych. Jako Złoty Partner Microsoft mamy pewność, że dostarczana przez tę firmę technologia jest i będzie rozwijana w kolejnych latach.
-
Q?
Co to jest skalowalność?
-
A.
Skalowalnym nazywamy system informatyczny, który stosunkowo łatwo poddaje się modyfikacjom i rozbudowie. W sensie technicznym w odniesieniu do enova oznacza to, że system można dostosować do rozwijającej się infrastruktury informatycznej firmy. W ujęciu bardziej metaforycznym możemy mówić o skalowalności jako zdolności do (coraz bardziej) efektywnego działania przy zmieniającej się „skali biznesu”.
-
Q?
Jak często aktualizowana jest enova?
-
A.
System enova jest aktualizowany w dwóch aspektach: prawnym i funkcjonalnym. Wraz z pojawieniem się zmian w przepisach prawa gospodarczego producent publikuje nowe wersje na stronie internetowej wraz z informacjami o zmianach. System enova jest stale rozwijany w zakresie nowych funkcjonalności – są to tzw. duże wersje, publikowane średnio cztery w roku, oparte na analizie rynku i potrzeb firm. Każdy klient posiadający oprogramowanie enova objęte gwarancją ma pełny dostęp do korzystania z prawnych i funkcjonalnych uaktualnień programu.
-
Q?
Co to jest system ekspercki?
-
A.
System ekspercki (a. ekspertowy) to program komputerowy, który umożliwia korzystanie z wiedzy merytorycznej wbudowanej bądź uzyskiwanej na podstawie napływających informacji. W ten sposób ułatwia on podejmowanie decyzji, a nawet sam rozwiązuje mniej skomplikowane problemy. Praktyka wskazuje, że właściwości systemu eksperckiego w enova okazują się szczególnie istotne w modułach Płace i Handel, gdzie „eksperckość” przyczynia się do znacznej redukcji liczby błędów popełnianych przez pracowników.
-
Q?
W jaki sposób dostosować program do potrzeb firmy?
-
A.
Szczegółowa odpowiedź na to pytanie wymaga w zasadzie przeprowadzenia pełnego procesu wdrożenia z uwzględnieniem etapów: 1) określenia minimum niezbędnych funkcjonalności przez klienta, 2) analizy przedwdrożeniowej i 3) analizy biznesowej. Ogólnie można jednak powiedzieć, że najpierw należy wybrać odpowiedni pakiet, a w tym celu trzeba ustalić, jak wyglądają plany rozwoju firmy i czy występuje potrzeba stosowania rozwiązań branżowych bądź nawet tworzonych od podstaw na zamówienie. Następnie trzeba wybrać i zintegrować potrzebne nam moduły. Cały ten proces przebiega przy udziale Autoryzowanych Partnerów firmy Soneta, którzy chętnie udzielą bardziej wyczerpujących informacji. Zapraszamy do kontaktu z Autoryzowanymi Partnerami!
-
Q?
Co to jest architektura programu?
-
A.
Nie wdając się w skomplikowane definicje, można powiedzieć, że na architekturę systemu enova składają się jego poszczególne warstwy, czyli 1) interfejs odpowiedzialny za interakcje użytkownika z programem, 2) bazę, która gromadzi dane i umożliwia przeprowadzanie na nich operacji, 3) tzw. logikę/analitykę biznesową, która – w najbardziej ogólnym wymiarze – służy do przekształcania surowych danych w cenne z punktu widzenia przedsiębiorstwa informacje. O wyjątkowości systemu ERP stanowi przede wszystkim trzecia z wymienionych warstw – z jednej strony odzwierciedla ona naszą wiedzę o modelowym przebiegu procesów w różnych przedsiębiorstwach, a z drugiej musi uwzględniać stale zmieniające się przepisy i inne czynniki wpływające na prowadzenie działalności gospodarczej w dynamicznej rzeczywistości rynkowej.
-
Q?
Co to jest interfejs użytkownika?
-
A.
Interfejs jest częścią programu komputerowego odpowiadająca za interakcje z użytkownikiem poprzez urządzenia wejścia (klawiatura, mysz) i wyjścia (np. monitor). Współcześnie większość funkcji interfejsu użytkownika realizuje system operacyjny (np. wyświetlanie się elementów w oknach), dzięki czemu obsługa aplikacji została w dużym stopniu zestandaryzowana. Interfejs systemu enova nawiązuje dodatkowo do rozwiązań spopularyzowanych przez Microsoft Outlook, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z programu zgodnie z ich przyzwyczajeniami. Jednocześnie enova pozwala w dużym stopniu dostosować wygląd i obsługę interfejsu do indywidualnych preferencji.
-
Q?
Na czym polega integracja modułów?
-
A.
Moduły systemu enova korzystają ze wspólnej bazy danych. Dzięki temu każdy z nich „wie” o operacjach przeprowadzonych w innych (związanych z określonym procesem) częściach systemu i odpowiednio na nie reaguje. Na przykład wprowadzenie dokumentów transakcji w module Handel pociągnie za sobą automatyczne zarejestrowanie wynikających z nich rozrachunków w Ewidencji Środków Pieniężnych i ich zaksięgowanie w jednym z modułów księgowych.
-
Q?
Co to jest moduł?
-
A.
Moduł to pojedynczy element systemu enova usprawniający działanie firmy w wybranym obszarze. Na przykład moduł Faktury służy do ewidencjonowania dokumentów sprzedaży, towarów oraz usług, a moduł CRM pomaga w zarządzaniu relacjami z klientem. Choć za sprawą integracji w ramach systemu moduły intensywnie ze sobą współpracują, większość z nich może również funkcjonować niezależnie od siebie (tzn. bez obecności innych), co zapewnia elastyczność w ich doborze.